Najważniejsze religie Niemiec
W skład szeroko rozumianej kultury i tradycji każdego Państwa, niewątpliwie wchodzą wyznania religijne, które są praktykowane w danym kraju. Religia jest jednym z najważniejszych wyróżników każdego narodu. W dzisiejszym tekście przedstawiamy główne wyznania religijne w Niemczech i pokażemy jak dużą rolę w wielu istotnych kwestiach dla Państwa niemieckiego odgrywa Kościół.
Religia w Niemczech
Dominującym wyznaniem religijnym Niemiec jest Chrześcijaństwo. Kraj ten podzielony jest głównie na dwa odłamy wyznaniowe – Katolicyzm i Prawosławie. Pierwszy z nich dominuje na terenach południowych i zachodnich Niemiec, natomiast drugi przewyższa w północnej części kraju.
Jeżeli chodzi o liczby, to Katolicy stanowią około 30% społeczeństwa, podobnie Protestanci, również około 30%. Kolejną co do liczby wyznawców religią w Niemczech jest Islam, stanowiący około 5% populacji. W dalszej kolejności wyróżnić możemy religie judaistyczne, hinduizm oraz tak zwane wyznania mniejsze.
Ateiści, czyli osoby deklarujące się jako niewierzący
Jak podają statystyki prowadzone corocznie przez Episkopat Niemiec, z każdym rokiem przybywa w tym kraju liczba ateistów, a więc osób deklarujących się jako niewierzący i nie praktykujący. Według danych statystycznych obecnie liczba ta wynosi około 33% populacji kraju. Duże znaczenie w tym względzie odgrywa prowadzona polityka oraz przemiany historyczne. Znaczna część takich osób zamieszkuje dziś obszary wschodnich Niemiec, na których była prowadzona polityka mająca na celu zniszczenie tradycji wiary. Był to okres istnienia NRD.
Kościół jako ważny uczestnik debat państwowych
Charakterystyczną praktyką, która od dawna jest kultywowana w Niemczech jest udział najwyższych władz kościelnych i wyznawców dominujących religii w najważniejszych debatach publicznych, które poruszają istotne dla kraju zagadnienia. Głównie chodzi o tematy związane z problemami etycznymi i moralnymi, z którymi spotykają się rodowici Niemcy. Oprócz tego, oligarchowie Kościelni w Niemczech, nierzadko udzielają się również w kwestiach ekonomicznych Państwa, chcąc przez to podkreślić wysokie znaczenie Kościoła, który również troszczy się o swoich obywateli, tradycje i dobro wspólne całych Niemiec.