Wypełnij formularz
i zarabiaj w Euro!

TAK NIE

**Zgoda rekrutacyjna

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu („SO”) moich danych osobowych wskazanych w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym, w tym danych dotyczących zdrowia, dla celów aktualnych oraz przyszłych rekrutacji.

TAK NIE

**Świadomie wysyłam formularz do firmy rekrutującej Opiekunki/-ów na terenie Niemiec

zobacz więcej >>

TAK NIE

Zgoda na marketing email

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na przesyłanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu, informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

TAK NIE

Zgoda na marketing SMS/MMS

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na używanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego.

Twoja wiadomość została wysłana. Zamknij to powiadomienie.

Travel insurance Quote

Level of protection: $

Contact details:

Travel

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Car insurance Quote

Contact details:

Your car:

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Life insurance Quote

Level of protection: $

Contact details:

Have you used tobacco or nicotine products in the last 12 months?

Yes, I have No, I have not
Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

House insurance Quote

Your house:

Contact details:

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Wypełnij formularz
i zarabiaj w Euro!

TAK NIE

**Zgoda rekrutacyjna

TAK NIE

**Świadomie wysyłam formularz do firmy rekrutującej Opiekunki/-ów na terenie Niemiec

TAK NIE

Chcę otrzymywać od Secawo e-maile z informacjami o nowych zleceniach i kursach podnoszących kwalifikacje.

więcej >>
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez Grupę Secawo informacji handlowych na podany przeze mnie adres e-mail w celu informowania o aktualnych ofertach zleceń opieki oraz szkoleniach oferowanych przez Grupę Secawo. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Klauzuli informacyjnej
TAK NIE

Chcę brać udział w kolejnych rekrutacjach, jeżeli nie uda się znaleźć dla mnie zlecenia podczas pierwszej rekrutacji.

więcej >>
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Grupę Secawo w celu przeprowadzenia przyszłych rekrutacji, w tym przedstawienia mi ofert pracy w charakterze opiekuna osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych lub przewlekle chorych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Klauzuli informacyjnej
Twoja wiadomość została wysłana. Zamknij to powiadomienie.

Aktywizacja Seniorów: Jak efektywnie spędzać czas z podopiecznymi.

Praktyczne porady dla Opiekunów: Od aktywności fizycznej po wsparcie umysłowe i społeczne.

Jak aktywizować Seniora i spędzać czas z Podopiecznym?

Opieka nad osobami starszymi nie ogranicza się wyłącznie do wykonywania czynności pielęgnacyjnych i opiekuńczych. To również organizacja czasu wolnego i aktywizowanie ich do ciągłego dbania o ich rozwój intelektualny i społeczny.

Najważniejsze co my jako Osoby opiekujące się musimy zrobić w zadbaniu o prawidłowy rozwój to nie pozwolić Seniorom opaść z sił. Jeśli oni nie czują się potrzebni, nie mają zadań do wykonywania każdego dnia, nawet tych najprostszych to zaczyna szwankować ich pamięć, orientacja przestrzenna, logiczne myślenie oraz świadomość, że są nadal potrzebni w społeczeństwie. Włączenie telewizora na pół dnia nie rozwiązuje sprawy, a może nawet pogorszyć ich samopoczucie, przebodźcowanie dźwiękami, obrazem, kolorami tak jak u małych dzieci może spowodować rozdrażnienie, problemy ze skupieniem uwagi oraz zwiększyć ich bezsenność i problemy z zasypianiem. Warto pamiętać, że starość jest naturalnym i nieuniknionym etapem życia, dochodzi wtedy do zmian w każdej sferze funkcjonowania człowieka. Najważniejsze, żeby Senior zaakceptował ten fakt.

Co o starości i aktywizacji osób starszych mówi psychologia?

WHO rekomenduje, aby Osoby starsze poświęcały dziennie ok 30 minut na aktywność fizyczną, przez 5 dni, pozwoli to utrzymać osiągniecie podobnych celów co osoby dorosłe. Aktywny Senior obniża koszty opieki zdrowotnej. Ma mniej odczuwalnych deficytów zdrowia i większą sprawność psychoruchową.

Wg S. Steuden aktywność u osób starszych działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego to znaczy,
że jest wyrazem udzielania pozytywnej odpowiedzi na zadania związane z tym okresem życia, a jednocześnie przez to, że umacnia poczucie własnej wartości, staje się siłą napędową do dalszego rozwoju”.

Badania i doświadczenia społeczne wśród osób starszych pokazują, że brak aktywności i kontaktów społecznych i poczucie braku przydatności prowadzą do izolacji, pustki społecznej i osamotnienia. Objawami starzenia się jest fizjologiczne słabnięcie organizmu oraz psychiczne zredukowanie swoich zainteresowań i potrzeb.

Aktywizacja Seniora może być ukierunkowana wielotorowo. Różnorodność aktywności może spowodować, że Podopieczny odczuwa przypływ sił, poprawę zdrowia, lepsze samopoczucie.

Aby uporządkować działania jakie możemy wykonywać z Osobami Starszymi podzielę to na poszczególne kategorie:

  • fizyczna- spacery, gimnastyka poranna/wieczorna, pływanie, nordic walking, w miarę możliwości jazda a rowerze, praca w ogródku;
  • umysłowa- krzyżówki, gry planszowe, karciane, sudoku, czytanie, oglądanie teleturniejów i próby odpowiadania na pytania, szydełkowanie, robienie na drutach, uczestnictwo w Uniwersytecie Trzeciego wieku, nauka obsługi komputera, lub telefonu komórkowego.
  • społeczna- kontakty i spotkania z ludźmi, odwiedziny gości, kontakt z rodziną, sąsiadami, rozmowy, wspólne spędzanie czasu, zajęcia w klubach Seniora, wyjścia do kina, teatru.

Najważniejsze, żeby czynności, które proponujemy sprawiały przyjemność i wzbudzały zainteresowanie u Podopiecznego, ale też były dostosowane do ich możliwości zdrowotnych.

To ważne, żeby nie czuli się przygnębieni, że to co mają do zrobienia ich przerasta, ponieważ może to dać odwrotny skutek.

Nie wyręczaj Podopiecznego w czynnościach, które wykonuje, w których sobie radzi, niech zostanie jak najdłużej samodzielny. Warto zakomunikować, że w razie potrzeby jesteś blisko i w gotowości do pomocy, dzięki temu, będą wiedzieli, że w każdym momencie są asekurowani.

Warto pomyśleć o tym, że wraz z Aktywnością Seniora, Ty również na tym korzystasz dbając o swoją kondycję fizyczną i psychiczną.

Oczywiście to co jest najważniejsze i od czego powinny wyjść nasze propozycje organizowania czasu wolnego to dopasowanie zajęć pod ich możliwości. Inaczej podejdziemy do Seniorów, którzy są już bardzo ograniczeni fizycznie i mający zaburzenia poznawcze, oraz inaczej, gdy Podopieczni są osobami którym nie sprawia trudność poruszanie się i są świadomi otaczającego ich świata.

Starości nie można zatrzymać, ale jej skutki już tak. Opiekunowie zajmujący się Podopiecznymi mają w tym swój ogromny wkład. To Wy na co dzień dbacie nie tylko o kwestie pielęgnacyjne i opiekuńcze, ale również o ich dobre samopoczucie, jakość i komfort życia.


Bibliografia:

Dorota Rynkowska- Rola i znaczenie aktywności społecznej seniorów, 2016


PODOBNE ARTYKUŁY