Wypełnij formularz
i zarabiaj w Euro!

TAK NIE

**Zgoda rekrutacyjna

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu („SO”) moich danych osobowych wskazanych w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym, w tym danych dotyczących zdrowia, dla celów aktualnych oraz przyszłych rekrutacji.

TAK NIE

**Świadomie wysyłam formularz do firmy rekrutującej Opiekunki/-ów na terenie Niemiec

zobacz więcej >>

TAK NIE

Zgoda na marketing email

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na przesyłanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu, informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

TAK NIE

Zgoda na marketing SMS/MMS

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na używanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego.

Twoja wiadomość została wysłana. Zamknij to powiadomienie.

Travel insurance Quote

Level of protection: $

Contact details:

Travel

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Car insurance Quote

Contact details:

Your car:

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Life insurance Quote

Level of protection: $

Contact details:

Have you used tobacco or nicotine products in the last 12 months?

Yes, I have No, I have not
Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

House insurance Quote

Your house:

Contact details:

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Wypełnij formularz
i zarabiaj w Euro!

TAK NIE

**Zgoda rekrutacyjna

TAK NIE

**Świadomie wysyłam formularz do firmy rekrutującej Opiekunki/-ów na terenie Niemiec

TAK NIE

Chcę otrzymywać od Secawo e-maile z informacjami o nowych zleceniach i kursach podnoszących kwalifikacje.

więcej >>
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez Grupę Secawo informacji handlowych na podany przeze mnie adres e-mail w celu informowania o aktualnych ofertach zleceń opieki oraz szkoleniach oferowanych przez Grupę Secawo. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Klauzuli informacyjnej
TAK NIE

Chcę brać udział w kolejnych rekrutacjach, jeżeli nie uda się znaleźć dla mnie zlecenia podczas pierwszej rekrutacji.

więcej >>
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Grupę Secawo w celu przeprowadzenia przyszłych rekrutacji, w tym przedstawienia mi ofert pracy w charakterze opiekuna osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych lub przewlekle chorych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Klauzuli informacyjnej
Twoja wiadomość została wysłana. Zamknij to powiadomienie.

Kompleksowy przewodnik po opiece nad seniorami ze stomią: Porady i wsparcie dla opiekunek.

Jak zapewnić komfort i godność osobom starszym ze stomią?
Praktyczne wskazówki dla opiekunów.

Opieka nad seniorami wymaga nie tylko empatii i cierpliwości, ale również specjalistycznej wiedzy. Szczególnym przypadkiem jest opieka nad osobami ze stomią – stanem, który może wywoływać wiele pytań i wątpliwości. Mimo to, z odpowiednią wiedzą i wsparciem, życie ze stomią może być zarówno komfortowe, jak i satysfakcjonujące.
Niniejszy artykuł ma na celu rozwianie obaw i dostarczenie kompleksowych informacji na temat opieki nad seniorami ze stomią.

Przekraczanie barier: życie ze stomią

Jednym z największych mitów, który chcielibyśmy rozwiać, jest przekonanie, że opieka nad osobami ze stomią jest nadmiernie trudna lub obciążająca. W rzeczywistości, z odpowiednią wiedzą i przygotowaniem, zarządzanie stomią może stać się naturalną częścią codziennej opieki nad seniorami. Nie należy się tego obawiać. Zrozumienie potrzeb osób ze stomią, nauka właściwej pielęgnacji i utrzymania higieny, a także zapewnienie wsparcia emocjonalnego są kluczowe, i w pełni osiągalne. Ważne jest, aby pamiętać, że każdy może nauczyć się skutecznie opiekować osobą ze stomią, przyczyniając się do jej lepszego samopoczucia i jakości życia. Opieka ta nie tylko nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać, ale również niesie ze sobą ogromną satysfakcję z możliwości pomocy innym. Zachęcamy opiekunów do podjęcia tego wyzwania z otwartością i empatią, pamiętając, że odpowiednie wsparcie i pozytywne nastawienie mogą zdziałać cuda.

Czym jest stomia?

Stomia to otwór chirurgiczny, który łączy wnętrze ciała z zewnętrzną częścią brzucha, umożliwiając odprowadzenie treści jelitowej. Może być ona wynikiem leczenia różnych schorzeń, takich jak nowotwory, choroby zapalne jelit czy poważne urazy. Wyróżniamy kilka typów stomii, w tym kolostomię, ileostomię i urostomię, zależnie od umiejscowienia i przyczyny jej założenia.

Jak obchodzić się ze stomią?

Opieka nad osobą ze stomią wymaga zdobycia specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Wymiana worków stomijnych odbywa się przez wykwalifikowany personel medyczny.

Kluczowe aspekty to:

 • Czyszczenie i pielęgnacja: Regularna higiena otoczenia stomii jest niezbędna,
  aby uniknąć infekcji i podrażnień. Ważne jest, aby używać delikatnych, bezpiecznych
  dla skóry środków oraz odpowiednio dobierać i wymieniać worki stomijne.
 • Dietetyka: Dieta osoby ze stomią powinna być dostosowana tak, aby minimalizować ryzyko komplikacji, takich jak zaparcia czy biegunki. Niektóre pokarmy mogą wpływać
  na zapach lub konsystencję wydalin, dlatego ważna jest współpraca z dietetykiem.
 • Wsparcie psychiczne: Adaptacja do życia ze stomią może być trudna. Opiekunowie powinni zapewnić wsparcie emocjonalne, zachęcając do otwartej komunikacji
  i akceptacji zmian w ciele.

Stomia a cewnik – zrozumieć różnice

Chociaż zarówno stomia, jak i cewnik służą odprowadzaniu treści z organizmu, ich zastosowania, lokalizacje i pielęgnacja znacząco się różnią. Cewnik, używany głównie do odprowadzania moczu, wymaga innej rutyny higienicznej i pielęgnacyjnej. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla zapewnienia właściwej opieki i uniknięcia pomyłek w codziennej praktyce.

Porady dla opiekunów

 • Edukacja: Poszerzaj wiedzę o stomii, uczestnicząc w warsztatach, czytając fachową literaturę lub korzystając z zasobów online.
 • Zapewnienie komfortu: Regularnie monitoruj stan skóry wokół stomii i dobieraj odpowiednie materiały, aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo.
 • Promowanie aktywności: Zachęcaj do łagodnej aktywności fizycznej, która jest bezpieczna dla osób ze stomią, aby wspierać ich zdrowie i samopoczucie.
 • Budowanie sieci wsparcia: Wspieraj w nawiązywaniu kontaktów z innymi osobami ze stomią lub grupami wsparcia, co może być nieocenionym źródłem informacji i wsparcia emocjonalnego.

 

Stomia nie musi ograniczać jakości życia seniorów. Dzięki odpowiedniej opiece, edukacji i wsparciu, osoby ze stomią mogą żyć pełnią życia. Jako opiekunka, masz nie tylko możliwość zapewnienia pomocy i wsparcia na co dzień, ale także przyczyniasz się do budowania pozytywnego obrazu życia ze stomią. Pamiętaj, że Twoja praca ma ogromne znaczenie w kształtowaniu pozytywnego doświadczenia życia z tym stanem zdrowia.

PODOBNE ARTYKUŁY