Czym są Formularz A1 i karta EKUZ
Dwa dokumenty, z którymi powinniśmy się zapoznać w przypadku chęci podjęcia pracy poza granicami kraju. Co trzeba wiedzieć o Formularzu A1 oraz Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego (tzw. EKUZ)?
Formularz A1
Zacznijmy od samej definicji. Formularz A1 to jedyny dokument, który potwierdza legalność zatrudnienia na terenie krajów którym chcemy pracować. Najprościej tłumacząc oznacza to, że wyjeżdżając do pracy np. w Niemczech, nadal podlegamy ubezpieczeniu w Polsce. Formularz potwierdza również, że wszystkie składki związane z krajowym ubezpieczeniem ZUS są opłacone.
Jak wyrobić formularz A1?
Warunkiem otrzymania potwierdzonego przez stosowną jednostkę ZUS formularza A1 jest podleganie ubezpieczeniu społecznemu w Polsce przez okres 30 dni. Aby ten warunek został spełniony, powinniśmy być zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Poświadczony formularz A1 jest podstawą do wnioskowania przez pracodawcę o wystawienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego w NFZ.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)
Karta EKUZ to jeden z podstawowych dokumentów, który należy mieć przy sobie podczas podróży do większości krajów europejskich. Karta jest dokumentem pozwalającym ubezpieczonemu na korzystanie ze świadczeń zdrowotnych w nagłych przypadkach zdrowotnych, w czasie pobytu w krajach Unii Europejskiej. Mówiąc bardziej potocznie, jest to pewnego rodzaju „polisa na życie” w czasie pobytu za granicą. W przypadku, w którym musimy pilnie skorzystać z pomocy lekarza, karta EKUZ jest nam niezbędna.
Jak wyrobić EKUZ i kto się może się o nią starać?
Aby wyrobić Kartę EKUZ trzeba złożyć wniosek we właściwym – ze względu na miejsce zamieszkania -Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia. Wydawany dokument jest bezpłatny i przysługuje osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych, finansowanych ze środków publicznych, zgodnie z przepisami krajowymi.
Kraje w jakich możemy korzystać z karty
Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Francja, Finlandia, Grecja, Dania, Estonia, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechetenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.