Znajdź równowagę: Porady dla opiekunów pracujących za granicą
Jak zarządzać emocjami i stresem w obcym kraju.
Zapewne wachlarz Twoich emocji jakie towarzyszą Ci podczas podróży w nowe miejsce pracy jest bardzo szeroki i różnorodny.
Zakładam, że czujesz ogromny strach, ponieważ nie znasz osób ani miejsca, w którym będzie Ci dane spędzić najbliższe dni, a nawet miesiące.
Dom, który jest dla Ciebie obcy, chwilowo będzie Twoim domem, w którym powinnaś czuć się bezpiecznie i spokojnie.
Podopieczni, którzy będą pod Twoją opieką, z którymi chciałoby się mieć miłą i serdeczną relację.
Kraj, który będzie stawiał przed Tobą wyzwania, przede wszystkim te językowe. Wyjście ze swojej strefy komfortu i próba porozumienia się w języku, w którym być może nie czujesz się pewna.
To wszystko generuje uczucia, które mogą zaburzyć Twoją pewność i wiarę w siebie. Pamiętaj jednak, że po drugiej stronie też jest człowiek. On również mierzy się z niepewnością i niepokojem. Zaprasza Cię do siebie, oddając do dyspozycji swój azyl, często będąc zależnym wyłącznie od Twojej osoby. To Ty będziesz dbała o jego dobre samopoczucie, o wygląd, o atmosferę jaka będzie panować w domu. O smaczne i ciepłe potrawy, po prostu o ognisko domowe, jakie mu stworzysz. Rodzina osoby starszej powierza w Twoje ręce najważniejszą osobę- Swoją Matkę, bądź Ojca, w nadziei, że to właśnie z Tobą spędzi w spokoju i godnie swoje ostatnie lata życia.
Pamiętaj proszę o tym, że Twoja odwaga, siła, wiara we własne możliwości, przyniesie Wam obopólne korzyści. Zdaję sobie sprawę, że decyzja o wyjeździe do pracy na kilka miesięcy do innego kraju, jest podyktowana względami finansowymi, polepszeniem swojej sytuacji życiowej, niekiedy sposobem na spłatę zadłużeń, czy chęcią zrobienia remontu w domu. To twoja odwaga, aby zmienić coś w swoim życiu!
Nie zapominaj, że wyjeżdżając przez naszą agencję, nie jesteś pozostawiona sama sobie. Zorganizujemy Twoją podróż, zapewnimy opiekę Koordynatora, z którym możesz być w kontakcie przez cały pobyt trwania zlecenia. Jeśli tylko czujesz, że chcesz po prostu porozmawiać, poczuć wsparcie i zrozumienie a także być zmotywowanym do pracy, zadzwoń do nas. Jesteśmy tu dla Ciebie.
Na koniec życzę Ci, aby również wracając do domu, po zakończonym zleceniu, towarzyszyły Ci emocje… ale te pozytywne! Satysfakcja, duma i szczęście, że dałaś sobie radę, że sprostałaś wyzwaniom, nie poddałaś się i udowodniłaś przede wszystkim sobie jak silną i wyjątkową osobą jesteś.
Pamiętaj!
Staraj się zachowywać równowagę w tym co robisz i każdego dnia wykorzystuj tzw. „międzyczas” na chwilę dla siebie. Może to być kilka łyków ciepłej kawy czy herbaty, przegląd zdjęć swoich najbliższych. Wyrównując swoje napięcie w ciele, skup się na oddechu, spokojnym i głębokim. Jeśli masz możliwość posłuchaj muzyki lub włącz nagrania z medytacją. Pozwól zrozumieć to co czujesz w danej sytuacji bądź dla siebie wyrozumiała i dobra. Zaopiekuj się sobą. Jeśli możesz wygospodarować więcej czasu pójdź na spacer, to pozwoli Ci się zdystansować do problemów z jakimi się zmagasz. W zdrowym ciele zdrowy duch, jak to mówią! Oczywiście pozwól sobie również na przepracowanie i przeżycie tego co aktualnie zaprząta Ci głowę, zaopiekuj się emocjami jakie Ci towarzyszą, postaraj się je przepracować i zwrócić na nie uwagę. Niezaopiekowane, odezwą się wcześniej niż myślisz.
W dużym skrócie podsumuje i wypunktuje Ci kilka porad, które postaraj się wdrożyć w swoją codzienność. Za jakiś czas, zobaczysz, czy przyniosło to pozytywny rezultat:
- dzień zacznij od szklanki ciepłej wody z cytryną i pożywnym śniadaniem, to da Ci energię na resztę dnia;
- włącz ulubioną muzykę, audiobooka lub treści jakie lubisz słuchać;
- poświęć kilka minut na proste ćwiczenia fizyczne;
- ustal, jakie emocje towarzyszą CI w danej chwili i pozwól sobie je przeżyć, dzięki temu zapanujesz nad nimi;
- działaj zadaniowo, skup się na tym co tu i teraz;
- nie zapominaj o oddychaniu; policz do 10, abyś poczuła spokój
- wspominaj dobre i miłe chwile, wracaj do tego co jest dla Ciebie przyjemne, ale nie skupiaj się na tym co złe;
- pooglądaj zdjęcia, powspominaj dobry czas, jaki spędziłaś z rodziną;
- zadzwoń do najbliższych lub swojego Koordynatora, który opiekuje się Tobą na zleceniu;
- idź na spacer, poczytaj książkę, rozwiąż krzyżówki;
- myśl pozytywnie, wg powiedzenia- „pozytywne myślenie, przyciąga pozytywne zdarzenie”
Słowniczek psychologiczny:
Emocje – naturalne uczucie, które informuje o czymś ważnym, co dzieje się wokół nas. Powstają w mózgu, nagle, bez ostrzeżenia, dzięki procesom chemicznym i nerwowym. Emocje są uniwersalne, takie same dla każdej płci, ludzi z różnych kultur czy wyznania (Teoria Paula Ekmanna).
Podstawowe rodzaje emocji wg Paula Ekmanna:
- radość,
- smutek,
- wstręt,
- strach,
- zaskoczenie,
- złość
Funkcje emocji:
Pozytywne – budują uczucia konstruktywne, zaliczają się do nich miłość, zaangażowanie, troska. Umożliwiają nawiązywanie i trwanie w relacji. Pobudzają do aktywności i podtrzymują relacje z ludźmi, przedmiotami i sytuacjami, czyli bodźcami, które je wywołują.
Negatywne – jest ich więcej i są silniejsze. Stymulują człowieka, do tego, aby przetrwał w okolicznościach, które są dla niego niekorzystne. Mogą również być na tyle paraliżujące, że działają demotywująco i zniechęcająco. Dąży się do tego, aby zerwać ze źródłem tych emocji poprzez ucieczkę, pokonanie i ominięcie.
Reakcje fizjologiczne w ciele człowieka, czyli po czym można rozpoznać emocje:
- uśmiech,
- uniesienie kącików ust, zaciśnięte usta,
- tężejące policzki,
- drżenie brody,
- rozszerzone źrenice oczu,
- unoszenie brwi,
- przygryzanie warg,
- marszczenie czoła,
- przyspieszony oddech, szybsze bicie serca, wzrost ciśnienia,
- drżenie rąk,
- zwiększona ciepłota ciała, zwiększenie wydzielania potu.
Źródła:
https://openstax.org/books/psychologia-polska/pages/10-1-emocje
https://www.medme.pl/artykuly/emocje-rodzaje-czym-sa-i-jak-sobie-z-nimi-radzic,98344.html