Wypełnij formularz
i zarabiaj w Euro!

TAK NIE

**Zgoda rekrutacyjna

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu („SO”) moich danych osobowych wskazanych w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym, w tym danych dotyczących zdrowia, dla celów aktualnych oraz przyszłych rekrutacji.

TAK NIE

**Świadomie wysyłam formularz do firmy rekrutującej Opiekunki/-ów na terenie Niemiec

zobacz więcej >>

TAK NIE

Zgoda na marketing email

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na przesyłanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu, informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

TAK NIE

Zgoda na marketing SMS/MMS

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na używanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego.

Twoja wiadomość została wysłana. Zamknij to powiadomienie.

Travel insurance Quote

Level of protection: $

Contact details:

Travel

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Car insurance Quote

Contact details:

Your car:

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Life insurance Quote

Level of protection: $

Contact details:

Have you used tobacco or nicotine products in the last 12 months?

Yes, I have No, I have not
Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

House insurance Quote

Your house:

Contact details:

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Wypełnij formularz
i zarabiaj w Euro!

TAK NIE

**Zgoda rekrutacyjna

TAK NIE

**Świadomie wysyłam formularz do firmy rekrutującej Opiekunki/-ów na terenie Niemiec

TAK NIE

Chcę otrzymywać od Secawo e-maile z informacjami o nowych zleceniach i kursach podnoszących kwalifikacje.

więcej >>
Wyrażam zgodę na przesyłanie przez Grupę Secawo informacji handlowych na podany przeze mnie adres e-mail w celu informowania o aktualnych ofertach zleceń opieki oraz szkoleniach oferowanych przez Grupę Secawo. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Klauzuli informacyjnej
TAK NIE

Chcę brać udział w kolejnych rekrutacjach, jeżeli nie uda się znaleźć dla mnie zlecenia podczas pierwszej rekrutacji.

więcej >>
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Grupę Secawo w celu przeprowadzenia przyszłych rekrutacji, w tym przedstawienia mi ofert pracy w charakterze opiekuna osób w podeszłym wieku, niepełnosprawnych lub przewlekle chorych. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się w Klauzuli informacyjnej
Twoja wiadomość została wysłana. Zamknij to powiadomienie.

Radzenie sobie ze stratą: Przewodnik dla opiekunów po śmierci podopiecznego

Nawigacja przez żałobę: Zrozumienie emocji i znajdowanie wsparcia w trudnych chwilach.

Praca Opiekuna osób starszych bardzo często wiąże się sytuacjami, które wymagają od Ciebie zachowania zimnej krwi i spokoju. Niewątpliwie do takich wydarzeń zaliczamy śmierć Podopiecznego. Jest to najbardziej przykre wydarzenie jakie może Cię spotkać podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Bywają sytuacje, że jesteś tą osobą, która jest przy umierającym do jego ostatniego tchu, trzymasz za rękę, wspierasz i pielęgnujesz. Jest to bez dyskusji wartość największa, jaką możesz dać Osobie, która odchodzi i swoje ostatnie minuty życia spędza z kimś kto przy nim jest i czuwa.

Zdaje sobie sprawę, że dla Ciebie to ogromne przeżycie i obciążenie psychiczne. Jest to jednak naturalna kolej rzeczy w życiu człowieka. Przede wszystkim musisz zachować opanowanie i spokój, niekiedy to Ty informujesz Rodzinę, że ich najbliższy odszedł. Dzwonisz na pogotowie i dopełniasz formalności. Nie panikuj bądź opanowana i empatyczna.

Odejście bliskiego jest bolesne nie tylko dla rodziny, ale również Ciebie. Przede wszystkim przebywając z Seniorem określony czas, również między Wami wytwarza się więź, relacja
i przywiązanie. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy opiekujesz się od dłuższego czasu, być może nawet znacie się kilka lat. Do tego wszystkiego dochodzi również uświadomienie sobie, że wraz ze śmiercią Podopiecznego, równocześnie tracisz pracę. Poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa finansowego bywa zachwiane. Pamiętaj jednak, że jeśli jesteś zatrudniona w Agencji pracy, Twój Koordynator zaproponuje Ci nową ofertę i razem dobierzecie zlecenie, które będzie spełniało Twoje oczekiwania. Zmiany są dobre i potrzebne. Przynoszą nowe doświadczenia, znajomości i relacje. Ty jednak decydujesz czy potrzebujesz chwili odpoczynku, czy jesteś gotowa od razu podjąć się nowego wyzwania. Najważniejsze, aby zadbać o swoje emocje i równowagę. W trudnych dla Ciebie sytuacjach, pamiętaj, że w Secawo jest możliwość rozmowy z Psychologiem i jego wsparcie.

Jeśli w domu przebywa Rodzina Seniora postaraj się pozostać dla nich oparciem, zaproponuj coś do jedzenia, podaj kubek ciepłej herbaty. Pomóż uporządkować rzeczy po zmarłym, pozostaw czysty dom. Nie zapominaj, że jesteś cały czas związana umową, więc jeśli nie masz jasnej informacji, że możesz organizować sobie podróż do domu, wyjdź z inicjatywą pomocy. Powiedz coś miłego
na temat swojego Podopiecznego, może usłyszałaś coś co powinna usłyszeć również rodzina.
Teraz jest dobry moment, aby o tym wspomnieć.

Najważniejsze kroki jakie musisz podjąć po śmierci podopiecznego, jeśli jesteś jedyną odpowiedzialną osobą:

  1. Zadzwoń na pogotowie (nr 112) i poinformuj o zgonie Podopiecznego;
  2. Poinformuj rodzinę Seniora;
  3. Skontaktuj się ze swoją Agencją pracy i ustal gotowość do podjęcia kolejnego zlecenia

Z psychologicznego punktu widzenia…

Proces starzenia wiąże się z pogarszaniem stanu zdrowia, pojawiają się choroby/ ograniczenia zdrowotne, zawężają się procesy poznawcze, pojawia zniedołężnienie, ból, cierpienie, a w konsekwencji śmierć.

Choroba – to odchylenie od prawidłowego stanu,
jest odpowiedzią organizmu na działanie szkodliwego bodźca, czynnika chorobotwórczego, może pojawić się w każdej fazie życia, natomiast ludzie starsi są najbardziej na nią narażeni, jest wpisana w życie człowieka, zaburza porządek psychiczny i duchowy.

Śmierć- to ostatni etap w życiu człowieka, napawa smutkiem, budzi lęk. Jednak ludzie najbardziej boją się nie samej śmierci, ale umierania, cierpienia, utraty samodzielności, niezależności i mocy sprawczej we własnym życiu. Jest również wielką niewiadomą. Dla niektórych jest to przejście do „innego świata”, dla innych końcem wszystkiego. Jest nieunikniona.

Śmierć zawsze wywołuje silne reakcje, a jej natężenie zależy od następujących czynników:

  • sposób śmierci (wypadek, śmierć nagła, śmierć poprzedzona chorobą),
  • sposób pokrewieństwa,
  • rodzaj i częstotliwość wcześniejszych kontaktów z osobą zmarłą,
  • wiek osoby zmarłej.

Wszystkie teorie umierania oparte są na koncepcji, że jest procesem przebiegającym wg pewnych przewidywalnych wzorców i obejmuje przejściowe stany emocjonalne i psychiczne (dominuje ból, lęk, stres, zaprzeczanie)

Źródła:

Agata Chabior, Starzenie się w aspekcie choroby, umierania i śmierci, 2020

PODOBNE ARTYKUŁY