Lista 5 książek, które warto przeczytać będąc opiekunką
Pełniąc rolę opiekunki osoby starszej, należy się cały czas dokształcać i zdobywać nową wiedzę. Oprócz szkoleń i kursów, warto czerpać wiedzę z alternatywnych i ogólnodostępnych źródeł informacji. Jednym z nich jest niewątpliwie literatura – czy to w postaci tradycyjnej książki, czy w formie np. audiobooków. Poniżej wymieniamy kilka tytułów, które przyczynią się z pewnością do rozszerzenia wiedzy, potrzebnej przy sprawowaniu opieki nad Seniorem.
Opieka nad seniorem, autorstwa Barbary Jakimowicz-Klein
Książka porusza tematykę sztuki pielęgnacji i dbania o samopoczucie Podopiecznego. Książka skierowana jest również do rodzin u których pojawiła się sytuacja, gdzie osoba starsza wymaga większej opieki niż mogą jej zapewnić członkowie rodziny. Autorka opisuje co należy zrobić w takiej sytuacji, jak zacząć prowadzić dom, jak pogodzić wychowanie dzieci z opieką nad schorowanym np. rodzicem. Książka porusza ważne tematy, ale napisana jest w bardzo przystępnym stylu.
Dieta Seniora, autorstwa mgr Ewy Jarosz
Jest to poradnik, dzięki któremu dowiemy się jak dbać o odżywianie i aktywny tryb życia naszego Podopiecznego. Wiadomo, że osiągając pewien wiek, każdy z nas zaczyna się zmieniać – podobnie jak jego natura, fizjologia i tryb życia. Autorka książki zamieściła w niej informacje o chorobach, jakie mogą towarzyszyć osobie starszej, oraz o postepowaniu dietetycznym, które może okazać się zbawienne dla naszego Seniora. Podczas lektury zdobędziemy cenne i wskazówki na temat komunikacji z osobami chorującymi np. na demencję, czy nietolerancję glutenu.
Opieka nad osobami przewlekle chorymi w wieku podeszłym i niesamodzielnymi, autorstwa E. Szwałkiewicz, D. Talarskiej i K. Wieczorowskiej-Tobis
Jest to rodzaj podręcznika medycznego, gdzie omówione zostały metody rozwiązywania problemów zdrowotnych i pielęgnacyjnych u Seniorów, dotkniętych przewlekłymi chorobami. Takie osoby często nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Jedna cześć książki dotyczy opisu pojęć potrzebnych w opiece, druga natomiast szczegółowo omawia zasady pielęgnacji chorego w różnych sytuacjach i niepełnosprawnościach. Książkę powinny obowiązkowo przeczytać opiekunki medyczne, ale wiedza w niej zawarta na pewno przyda się każdemu opiekunowi.
Kompendium pielęgnowania pacjentów w starszym wieku, autorstwa K. Kędziory-Kornatowskiej
Jest to kompleksowy poradnik dla Opiekunki, który znacznie zwiększy waszą wiedzę na temat codziennej pracy w opiece. Składa się z części teoretycznej i praktycznej, gdzie opisano przykłady sytuacji z życia wziętych. Kiszka porusza takie tematy, jak pielęgnowanie osób starszych i chorych, rodzaje schorzeń, zachowania profilaktyczne, standardy opieki, programy edukacyjne dla pacjentów chorych np. na cukrzycę typu 2.
Opiekun osoby starszej. Podręcznik do nauki zawodu, wyd. WSiP
Książka ta skupia się nie tylko na zawodzie opiekuna osoby starszej, ale również na prawnych aspektach tego zawodu. Dowiecie z niej o podstawach prowadzenia własnej działalności gospodarczej, zasadach bezpieczeństwa oraz higieny pracy. Oprócz tego, poznacie oczywiście specyfikację pracy przy podopiecznym. Opisane zostały najczęściej spotykane schorzenia i metody pracy z nimi. Podręcznik jest łatwy w czytaniu, dzięki wielu ilustracjom i rysunkom.