Rozłąka z rodziną w czasie świątecznym
Czas świąteczny dla większości z nas jest bardzo ważny.
Oprócz aspektu religijnego, jest to przede wszystkim okazja, aby spotkać się rodziną, przyjaciółmi i spędzić czas w gronie najbliższych nam osób.
To dobry moment, aby zażegnać spory i konflikty, jakie pod wpływem różnych życiowych czynników i doświadczeń pojawiają się w kontaktach międzyludzkich. To również czas, aby zwolnić, odpocząć, usiąść przy stole, porozmawiać, nacieszyć się świątecznym klimatem i skosztować potraw, na które czekamy cały rok.
Co jednak zrobić w sytuacji, jeśli w tym czasie nie usiądziemy przy stole z najbliższymi, nie złożymy życzeń i nie przełamiemy się opłatkiem osobiście? Istnieje wiele czynników, przez które nie jest to możliwe. Jednym z nich są zobowiązania zawodowe. Praca, która nie liczy się z tym, czy są święta, weekend czy inne ustawowo wolne dni od pracy. Są to zawody zaufania publicznego, do których zalicza się między innymi Opiekun osób starszych. Wiele naszych Opiekunek i Opiekunów święta spędzi właśnie w pracy, z dala od rodzinnego domu, w innym kraju. Jeśli jesteś w gronie tych osób, ten artykuł kieruje właśnie do Ciebie.
Największym uczuciem, które towarzyszy Osobom spędzającym święta poza domem to tęsknota i rozłąka za rodziną, niekiedy poczucie osamotnienia.
Co o tęsknocie mówi psychologia?
Tęsknota dotyczy nie tylko ludzi i relacji. Tęsknić możemy do miejsc, wspomnień czy wydarzeń, do tego co już za nami, do wydarzeń z przeszłości. Tęsknimy za wszystkim tym, co utraciliśmy, a było dla nas ważne. Jest to jednak naturalny stan, którego doświadcza każdy z nas na pewnym etapie życia.
W dużym skrócie, jest to po prostu brak czegoś lub kogoś w danej chwili.
Emocje jakie nam wtedy towarzyszą są następujące:
- smutek,
- rozdrażnienie,
- lęk,
- niepokój,
- osamotnienie,
- frustracja
Często, aby zagłuszyć uczucie tęsknoty szukamy czegoś co odwróci naszą uwagę od tego stanu. Ja jednak proponuję, aby zaopiekować się sobą, pozwolić skonfrontować się ze swoimi myślami, przyjrzeć się emocjom, które w tej sytuacji przeżywamy i wyciągnąć wnioski. Dać sobie przestrzeń, aby zaakceptować fakt, że to uczucie, które nam towarzyszy na dany moment jest naturalne i często potrzebne. Naturalnym jest tęsknić za domem i rodziną w trakcie świąt!
Tęsknota nie jest słabością, a jej ukrywanie jest złym rozwiązaniem.
W ciągu dnia, masz wiele obowiązków, które wykonujesz podczas sprawowania Opieki nad Seniorem. One również mogą pomóc odwrócić uwagę od myśli o samotnych świętach. Będąc na zleceniu, wiele niemieckich rodzin zaprasza również Opiekunkę/ Opiekuna do wspólnego stołu, warto z takiego zaproszenia skorzystać. Zdaje sobie sprawę, że są również takie sytuacje, gdzie wymaga się od Was pomocy w trakcie kolacji wigilijnej. Warto ustalić z rodziną jakie są ich oczekiwania względem Twojej osoby i czy jest to dla Ciebie w porządku. Może mogłabyś/ mógłbyś zaproponować przygotowanie swoich tradycyjnych potraw, tak aby pokazać zwyczaje naszego kraju. Jest też niekiedy tak, że Seniorzy nie mają rodziny i jedynym towarzystwem jesteście Wy sami. Wtedy możesz przejąć rolę Gospodyni i zorganizować kolację świąteczną wg swojego uznania, pokazując również rodzinne tradycje i przygotowując dania jakie goszczą na Twoim stole, z uszanowaniem tradycji niemieckiej.
Zdaje sobie sprawę, że decyzja o wyjeździe na święta do pracy, jest podyktowana różnymi czynnikami. Główne z nich to:
- kwestie finansowe, w trakcie pobytu na zleceniu można uzyskać dodatkową premię, która pozwala
podreperować domowy budżet, - naprzemienna wymiana ze zmienniczką.
Nadchodzi jednak wieczór, zostajesz sam/sama w swoim pokoju i co wtedy? Rozłąka z rodziną jest coraz bardziej odczuwalna, może pojawić się smutek, rozgoryczenie i złość.
Chciałabym zaproponować kilka rad, które mam nadzieje, pozwolą choć trochę poradzić sobie z
tęsknotą:
- skontaktuj się ze swoją rodziną poprzez komunikatory internetowe, używając kamerki. Zobaczysz
twarze bliskich i poczujesz, że jesteś razem z nimi, złożycie sobie życzenia, przełamiecie się wirtualnie
opłatkiem, być może pośpiewacie kolędy. Bardzo często podczas pandemii ludzie w ten sposób
świętowali wspólne uroczystości rodzinne; - zrób swoje ulubione potrawy, których na twoim wigilijnym stole nie może zabraknąć,
- udekoruj świątecznie pokój. Lampki dodadzą ciepła pomieszczeniu, a więc stanie się ono bardziej
przytulne i nastrojowe, - włącz kolędy,
- jeśli jest możliwość obejrzyj świąteczny film,
- zrób sobie mały upominek, który będzie namiastką prezentu czekającego pod choinką,
- ubierz się odświętnie,
- jednym słowem zaopiekuj się sobą najlepiej jak potrafisz.
Oczywiście, dla wielu osób święta nie są niczym wyjątkowym, traktuje się je jak każdy inny dzień. Spory rodzinne i konflikty niekiedy powodują, że rodzinne spotkania przy świątecznym stole stają się stresujące i uciążliwe. Odmienność zdań na tematy społeczne czy polityczne zamiast zbliżyć oddalają nas od siebie. Kojarzą się z nerwową atmosferą dla osoby przygotowującej święta. Zabierają całą radość i magię z przeżywania Bożego Narodzenia. Jeśli należysz do grona tych, dla których okres świąteczny jest frustrujący i świadomie decydujesz się na wyjazd do pracy, unikając nieprzyjemności, które mogą Cię spotkać przy wigilijnym stole wśród najbliższych, również jest to w porządku.
Najważniejsze jest, aby w tym czasie pomyśleć w pierwszej kolejności o sobie, swoim samopoczuciu, dobrym nastroju, spokoju i jeśli wyjazd z dala od domu jest dla Ciebie największym świątecznym prezentem, zrób go sobie!
Pamiętaj, że w swojej pracy jesteś potrzebna/potrzebny Seniorowi, który bez Ciebie nie jest już w stanie funkcjonować.
Na koniec chciałabym życzyć wszystkim Opiekunkom i Opiekunom zdrowych, spokojnych świąt
Bożego Narodzenia. Doceniamy Waszą opiekę!
Źródła:
https://openstax.org/books/psychologia-polska/pages/10-1-emocje