Życie za granicą – blaski i cienie
Życie pisze różne scenariusze i zdarza się, że stawia przed wyborem: mieszkać w kraju czy wyjechać za granicę? Motywacje mogą być różne. Niektórzy wyjeżdżają, ponieważ nie podoba im się kultura, tradycje czy mentalność Polaków, inni są ciekawi świata i zmieniają kraj zamieszkania co kilka lat.
Kolejni wyjeżdżają za granicę, by studiować na renomowanej uczelni, a jeszcze inni w celach zarobkowych – czasem okresowo, a czasem na stałe. Wyższe wynagrodzenie, większe doświadczenie zawodowe to częste argumenty przemawiające za emigracją. Nie każdy jednak czuje się gotowy na opuszczenie rodzinnych, dobrze znanych mu stron.
Dla niektórych minusem może okazać się konieczność nauki języka obcego. O ile są osoby, które łatwo przyswajają języki, inni muszą poświęcić na to dużo więcej czasu. Do wyjazdu za granicę może również zniechęcać bariera językowa – niektórzy nawet jeśli znają i rozumieją język obcy, nie potrafią się przełamać i nawiązać swobodnej wymiany zdań.
Nie ma jednak powodu do zmartwień, ponieważ dłuższe przebywanie w środowisku obcojęzycznym jest najlepszą szkołą języka obcego oraz pewności w posługiwaniu się nim. Każde kolejne wyjście do sklepu czy apteki to dobra lekcja. Wyjazd to duża szansa na efektywną naukę języka. Przed opuszczeniem kraju warto jednak znać przynajmniej podstawy, aby móc nawiązać przynajmniej najprostszą konwersację.
Nowe umiejętności językowe to zdecydowanie duży plus – idą za nimi szersze perspektywy, wyższe wynagrodzenie i więcej możliwości pracy.
Niezbyt przyjemną stroną życia na obczyźnie jest tęsknota za rodziną i bliskimi. To zdecydowanie jeden z większych minusów – może wpłynąć na jakość wykonywanej pracy, samopoczucie i pewność siebie. Na szczęście żyjemy w czasach, w których rozwinięta technologia daje wiele możliwości komunikacyjnych. Niskie opłaty za połączenia telefoniczne, wiadomości sms, korespondencja poprzez portale społecznościowe, możliwość wideo rozmowy itp. – wszystko to ułatwia kontakt i pozwala na utrzymanie bliskich relacji z osobami, na których nam zależy.
Jeśli rozważamy wyjazd do pracy za granicę, może przerażać wizja rozmaitych formalności, jakie trzeba w związku z tym wykonać. Są jednak firmy pośredniczące, które pomagają we wszystkich procedurach.
Wyjazd za granicę w celach zarobkowych musi być dobrze przemyślany i zaplanowany. Najrozsądniej będzie, jeśli znajdziemy sprawdzoną ofertę pracy czy pośrednika – wtedy pozbywamy się ewentualnych problemów czy nieporozumień, zawsze mamy wsparcie w kraju.