Poruszanie się samochodem w Niemczech
Jeżdżąc po niemieckich drogach obowiązuje nas niemiecki kodeks drogowy (die Verkehrsordnung), w którym zawarte są przepisy ruchu drogowego. Jego nieprzestrzeganie przynosi nieprzyjemne konsekwencje, czyli otrzymanie mandatów, punktów karnych, a także czasowy zakaz prowadzenia pojazdów. Niemieccy policjanci są bardzo skrupulatni i sukcesywnie egzekwują każde wykroczenie, więc trzeba mieć się na baczności i z rozwagą korzystać z niemalże perfekcyjnych dróg naszych sąsiadów.
Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie
Podczas wizyty w Niemczech nie zapominajmy o dokumentach, które poświadczą naszą tożsamość, a także pozwolą nam swobodnie prowadzić samochód. Najbardziej istotny jest oczywiście dowód osobisty lub paszport, które muszą mieć ważność co najmniej jeszcze przez 6 miesięcy. Do prowadzenia auta potrzebne jest nasze prawo jazdy, które bez problemu jest honorowane za granicą, dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym oraz ubezpieczenie OC pojazdu.
Ograniczenia prędkości
Mając do dyspozycji wysokiej jakości drogi bez ograniczeń prędkości często kierowcy świadomie decydują się na sprawdzenie jakie możliwości szybkościowe ma ich auto. Warto jednak zachować umiar i zastosować się do rekomendowanych 130 km/h. Na terenie zabudowanym, podobnie jak w Polsce obowiązuje nas ograniczenie prędkości do 50 km/h, a znak pokazujący nazwę miejscowości ma żółte tło. W strefie zamieszkania limit wynosi 10km/h, a 100 km/h to maksymalna prędkość z jaką możemy się poruszać w terenie niezabudowanym.
Zielone strefy (Umweltzonen)
Nasi sąsiedzi lubią dbać o swoje środowisko. Dlatego wjazd do kilku niemieckich miast jest ograniczony w trosce o utrzymanie dobrej jakości powietrza. Istnieją specjalne plakietki ekologiczne, które są przepustką do wjazdu samochodem do takiego miejsca, a nabywa się je w stacjach TÜV. Zielone strefy są stworzone w: Berlinie, Monachium, Frankfurcie nad Menem, Hanowerze i Kolonii. Za wjazd bez plakietki do strefy ochrony środowiska dostaniemy oczywiście mandat.
Na co jeszcze zwrócić uwagę
W Niemczech istnieje kilka istotnych przepisów, których w Polsce nie mamy. Na przykład, jeśli chodzi o parkowanie, nie możemy zostawić samochodu na chodniku czy na poboczu po lewej stronie. Parkować można tylko w wyznaczonych miejscach lub po prawej stronie jezdni. Bardzo restrykcyjnie podchodzi się też do krótkich odstępów między pojazdami i do prawostronnego wyprzedzania na autostradzie. Grożą za to mandaty o wysokości kilkuset euro. Z zatrzymaniem prawa jazdy możemy mieć do czynienia wtedy, gdy przekroczymy prędkość o więcej niż 30 km/h w terenie zabudowanym i więcej niż 40 km/h w terenie niezabudowanym. Ciekawostką jest też to, że znaki zakazu nie są odwoływane przez skrzyżowanie, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, ale przez znak „koniec zakazu”.