Kulturowe różnice w Polsce i Niemczech
Nie od dziś wiadomo, że każdy kraj ma inne obyczaje kulturowe związane najczęściej z tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Naruszenie przyjętych norm zachowań, powoduje zazwyczaj negatywną reakcję ze strony grupy społecznej np. rodziny, znajomych czy mieszkańców danej społeczności. Życie i przebywanie w Niemczech wiąże się nie tylko z poznawaniem obcego języka ale również odmiennej kultury. Między Polską i naszymi zachodnimi sąsiadami można zauważyć wiele różnic kulturowych, które mogą stać na przeszkodzie we wzajemnym komunikowaniu. Nie należy się jednak zrażać. Trzeba uważnie słuchać i obserwować. Uczyć się siebie nawzajem. Poniżej przedstawiamy tradycje i obyczaje, które są odmienne w naszych krajach.
Niemiecka poprawność
Niemcy mają duże poczucie obowiązku. Sporą wagę przywiązują do punktualności. Pracując, dają z siebie dużo i nieważne jest, na jakim stanowisku się znajdują, praca jest dla nich równoznaczna z zaangażowaniem. Nie oznacza to jednak, że nie spotkamy leniwego Niemca lub że Polacy mają do tego tematu zupełnie inne podejście. Są to wnioski z obserwacji ogółu i jak najbardziej pojedyncze jednostki mogą wyłamywać się ze schematu. Z perspektywy Polaków, Niemcom brakuje nieco „luzu”. Jesteśmy narodem dużo bardziej spontanicznym i dużo chętniej podejmujemy się ciekawych, a być może nie do końca przemyślanych wyzwań, na co nasi zachodni sąsiedzi mogą spoglądać z dezaprobatą.
Różnice w zachowaniach
Różnice w naszych zachowaniach widać przy takich okazjach jak zwykłe spotkanie towarzyskie. Polacy są spontaniczni i zdarza się, że przechodząc w okolicy miejsca zamieszkania naszego znajomego, zadzwonimy i wpadniemy na kawę. Niemiec planuje wcześniej spotkanie, konkretnie ustalając datę i godzinę. Tak samo jest w przypadku urlopów. Niemcy planują je dużo wcześniej od nas.
Poczucie więzi i bezpośredniość
Jeśli chodzi o poczucie więzi społecznej, solidarność, emocjonalność i empatię to jesteśmy dużo bardziej zaangażowani niż nasi zachodni sąsiedzi. Widać to np. w czasie świąt. Te cechy czynią z Polek bardzo dobre i empatyczne Opiekunki.
Niemcy są bardziej bezpośredni. W Niemczech zwykle „nie” rozumiane jest jako „nie” i nikt nie proponuje np. przy stole tego samego po raz kolejny ani nie oczekuje, że skusimy się jednak na daną potrawę czy trunek. W Polsce jest to notoryczne zachowanie na wszelkich spotkaniach towarzyskich.
Różnice w obchodzeniu uroczystości rodzinnych
W Niemczech prawie nikt nie obchodzi imienin, jedynie w Bawarii można spotkać ten zwyczaj. Niemcy w sposób wyjątkowy obchodzą urodziny. Jeśli podopieczny ma „okrągłą” rocznicę urodzin, np. kończy 80 lat, jubilata może odwiedzić urzędnik, np. burmistrz. Na urodzinowej imprezie jest wino musujące – Sekt, trunek z bąbelkami, który jest bardzo wyraźnie rozróżniany przez Niemców. Wznosi się nim toast na zdrowie – Prost lub Zum Wohl! Obowiązkowy jest też tort. Jubilatowi nie powinniśmy składać życzeń przed dniem urodzin, jest przesąd, że przynosi to pecha. Nie musimy też kupować drogich upominków, wystarczy bukiet kwiatów lub kartka.
Aby nie dać się zaskoczyć, warto przed wyjazdem do Niemiec, przygotować się „teoretycznie”, wtedy odnalezienie się w danej sytuacji będzie dużo prostsze i mniej stresujące.