Jakie dokumenty należy posiadać, aby nasz staż pracy w Niemczech został uznany także w Polsce?
Wiele osób, które przez lata pracowały w Niemczech i nagle decydują się na powrót do kraju chciałoby, aby ich staż pracy za zachodnią granicą został uznany również w Polsce. Takie osoby często nie wiedzą, jakie dokumenty będą potrzebne, by móc spełnić wszelkie formalności. W związku z tym, poniżej podpowiadamy, o których dokumentach powinniście pamiętać.
Okres zatrudnienia w Niemczech musi być udokumentowany
Przepisy odpowiedzialne za prawo pracy za granicą ustanowione przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, wyraźnie określają, że każdy obywatel, który legalnie pracuje poza granicami kraju, powinien mieć udokumentowany staż pracy za granicą, aby wliczał się on po powrocie do Polski.
Dokumenty, które powinniśmy złożyć
Wspomniany wyżej urząd Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, nie określił w sposób dokładny, jakie dokumenty będą spełniały wymagania, które będą podstawą do zaliczenia zagranicznego stażu pracy. W przepisach ustalono jedynie, że muszą być to dokumenty potwierdzające odbytą pracę i jej okres, a także dokumenty potwierdzające ubezpieczenie, z jakiego korzystaliśmy pracując za granicą.
Prawo do uzyskania świadectwa pracy
Każda osoba legalnie pracująca za granicą, np. w Niemczech ma prawo, aby ubiegać się o wydanie jej świadectwa pracy tzw. „Das Arbeitszeugnis”. Taki dokument powinien zawierać dane osobowe pracownika, okres zatrudnienia, zakres obowiązków, jakie spełniał oraz ewentualnie odbyte kursy i szkolenia, w których brał udział w tym czasie.