Fronleichnam – Czyli uroczystość Bożego Ciała w Niemczech
W Niemczech, podobnie jak w Polsce w uroczystość Bożego Ciała to dzień święty, wolny od wszelkich prac. Dla Niemców Fronleichnam, a więc Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to bardzo ważne święto, o długich tradycjach, które zapisały się w kulturze tego kraju. Na ulicach miast i wsi organizowane są nabożeństwa i procesje kościelne. To co jednak wyróżnia niemieckie Boże Ciało, to wyjątkowe procesje wodne.
Istota oraz znaczenie święta
Święto Bożego Ciała to w kościele rzymskokatolickim jedno z najważniejszych świąt w roku. Tego dnia w Kościele wspomina się ustanowienie przez Chrystusa Eucharystii, na pamiątkę tego co dokonało się podczas Ostatniej Wieczerzy. Istotą Bożego Ciała jest uwielbienie wiernych dla Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem i oddał mu się w postaci chleba i wina. Chleb symbolizuje codzienne życie, z kolei wino jest symbolem radości i świętowania.
Procesje uwielbienia
Najważniejszą tradycją święta są procesje, które odbywają się w miastach i wsiach. Wierni idąc za krzyżem pragną obwieścić światu swoją miłość do Jezusa Chrystusa. Podczas procesji wierni zatrzymują się zawsze przed czterema ołtarzami. Liczba ta ma symbolizować czterech ewangelistów.
Niemieckie procesje wodne
Jak wspomnieliśmy wcześniej, jedną z najważniejszych tradycji obchodzenia Bożego Ciała w Niemczech są procesje wodne. Ołtarz jest stworzony na pięknie przyozdobionej łodzi, na której umieszczony jest Najświętszy Sakrament, wokół tej łodzi na swoich własnych łajbach gromadzą się wierni, którzy wspólnie się modlą i śpiewają pieśni uwielbienia dla Chrystusa. Historia tego typu procesji wzięła się ze zbyt małej przestrzeni w miejscowościach, które są położone między jeziorami, a pasmami gór. W takich miejscach jedyną możliwością było organizowanie procesji właśnie na wodzie.