Wypełnij formularz
i zarabiaj w Euro!

TAK NIE

**Zgoda rekrutacyjna

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu („SO”) moich danych osobowych wskazanych w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym, w tym danych dotyczących zdrowia, dla celów aktualnych oraz przyszłych rekrutacji.

TAK NIE

Zgoda na marketing email

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na przesyłanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu, informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

TAK NIE

Zgoda na marketing SMS/MMS

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na używanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego.

Twoja wiadomość została wysłana. Zamknij to powiadomienie.

Travel insurance Quote

Level of protection: $

Contact details:

Travel

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Car insurance Quote

Contact details:

Your car:

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Life insurance Quote

Level of protection: $

Contact details:

Have you used tobacco or nicotine products in the last 12 months?

Yes, I have No, I have not
Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

House insurance Quote

Your house:

Contact details:

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

W jaki sposób rozliczać podatek od spadku?


 

Spadek może przytrafić się każdemu z nas i stanowi on dodatkowy dochód. Jak powszechnie wiadomo, z każdego przychodu musimy rozliczyć się z państwem. A jak to wygląda w przypadku otrzymania spuścizny po bliskiej osobie? Omawiamy to w poniższym artykule.

Rozliczenie PIT

W deklaracji rocznej PIT spadku nie musimy rozliczać. Jest to przychód, który nie jest rozpatrywany jako dochód osoby fizycznej. Mówi o tym ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tą kwestię mamy więc z głowy i nie trzeba się o to martwić.

Opodatkowanie spadku

Co prawda w PIT nie musimy deklarować swojego przychodu ze spadku, jednak jest on i tak opodatkowany i mówi o tym inna ustawa. Rozporządzenie z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn zawiera wszelkie szczegóły na temat rozliczenia spadku, a także przepisy mówiące o zwolnieniu z płacenia takiego podatku. Jeżeli zależy nam na prawidłowym rozliczeniu się z urzędem skarbowym, na początek musimy ustalić czy wartość odziedziczonych dóbr przekracza kwotę wolną od podatku. Wszystko zależy od grupy podatkowej spadkobiercy. Grupa pierwsza, do której należą najbliższe osoby, tj. małżonek, rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, dzieci czy teściowie, nie płaci podatku, jeżeli wartość spadku nie przekracza 9.637 zł. Do drugiej grupy zalicza się dzieci i małżonków rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonków rodzeństwa, małżonków innych zstępnych, itd. Grupa ta jest zwolniona płacenia podatku, jeżeli odziedziczony majątek nie przekracza 7.276 zł. Istnieje też trzecia grupa, w której skład wchodzą inni nabywcy i kwota wolna od podatku wynosi dla nich wtedy 4902 zł.

Sprawy formalne – dokumenty do wypełnienia

Jeżeli sąd uprawomocnił nabycie spadku jesteśmy zobowiązani do złożenia w przeciągu miesiąca, w urzędzie skarbowym, zaznania SD-3, które jest deklaracją o nabytej masie spadku. Na podstawie tego dokumentu zostanie nam naliczony podatek od uzyskanych dóbr, który jesteśmy zobowiązani zapłacić w ciągu dwóch tygodni od odbioru decyzji Naczelnika Urzędu Skarbowego. Jeżeli spełniamy warunki zwolnienia z płacenia podatku od spadku należy zgłosić to na oświadczeniu SD-Z2 w urzędzie skarbowym w terminie 6 miesięcy od uprawomocnienia nabycia spadku. Dokumentów nie musimy wypełniać, jeżeli wartość spadku nie przekracza kwoty wolnej od podatku dla jednej opisanych powyżej grup, do której należy nabywca.  


 

Praca w branży opiekuńczej

Skontaktuj się
z nami

Dowiedz się więcej
o najnowszych ofertach
pracy.