Wypełnij formularz
i zarabiaj w Euro!

TAK NIE

**Zgoda rekrutacyjna

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu („SO”) moich danych osobowych wskazanych w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym, w tym danych dotyczących zdrowia, dla celów aktualnych oraz przyszłych rekrutacji.

TAK NIE

Zgoda na marketing email

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na przesyłanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu, informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

TAK NIE

Zgoda na marketing SMS/MMS

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na używanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego.

Twoja wiadomość została wysłana. Zamknij to powiadomienie.

Travel insurance Quote

Level of protection: $

Contact details:

Travel

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Car insurance Quote

Contact details:

Your car:

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Life insurance Quote

Level of protection: $

Contact details:

Have you used tobacco or nicotine products in the last 12 months?

Yes, I have No, I have not
Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

House insurance Quote

Your house:

Contact details:

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Zasady przyznawania emerytur po zmarłym małżonku


 

Pożegnanie bliskiej nam osoby i życie bez jej obecności i wsparcia jest trudne nie tylko pod względem psychicznym, ale też organizacyjnym. Brak głównego żywiciela rodziny stwarza dla wdowy wiele problemów, w tym finansowe. W momencie śmierci małżonka wszystkie obowiązki i zobowiązania spadają bowiem na jej barki. Czy istnieje jakieś pomocne rozwiązanie w takiej sytuacji? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Wspomożenie

Badania naukowe robione na polskiej populacji dowodzą, że Polki żyją średnio prawie 10 lat dłużej od mężczyzn. Utrzymanie mieszkania, spłata pożyczek czy kredytów i inne wydatki, nie pozwolą na komfortowe życie z niskiej emerytury. Na szczęście każda kobieta, która pochowała swojego męża, może ubiegać się, zgodnie z Ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, o emeryturę po mężu. Do renty rodzinnej, o której mowa, ma prawo wdowa, której małżonek spełniał wszystkie wymogi do otrzymania świadczenia emerytalnego lub rentownego.

Załatwienie formalności

Żeby uzyskać świadczenie po zmarłym mężu należy złożyć wniosek Rp-2 do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Do wypełnionego formularza trzeba też dołączyć kilka dokumentów, m.in. aktualny dowód tożsamości, akt zgonu męża, skrócony odpis aktu małżeństwa czy oświadczenie wspólności małżeńskiej. Dodatkowo trzeba też spełniać określone warunki:

– wdowa w chwili śmierci małżonka miała skończone 50 lat lub była niezdolna do pracy

– albo wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, które nie ukończyło 16 lat, a jeśli uczy się w szkole – 18 lat;

– albo sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej;

– ukończyła 50 lat lub stała się niezdolna do pracy już po śmierci współmałżonka, lecz nie później niż 5 lat od jego śmierci albo od zaprzestania wychowywania dzieci.

Źródło: zus.pl

Wysokość świadczeń

Wdowa chcąca uzyskać świadczenie w postaci emerytury po mężu, na początek musi zrobić kalkulację czy jest to w ogóle dla niej opłacalne. Musi zadecydować czy woli zostać przy swojej emeryturze, czy męża – nie ma możliwości pobierania obu świadczeń na raz. Generalnie kobiety wybierają opcję z emeryturą męża, ponieważ ze względów ekonomicznych często jest ona wyższa. Na jakie pieniądze możemy więc liczyć? Według ustaleń prawnych, najniższa renta rodzinna w 2019 r. nie może być niższa niż 1029,28 zł.


 

Praca w branży opiekuńczej

Skontaktuj się
z nami

Dowiedz się więcej
o najnowszych ofertach
pracy.