Wypełnij formularz
i zarabiaj w Euro!

TAK NIE

**Zgoda rekrutacyjna

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu („SO”) moich danych osobowych wskazanych w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym, w tym danych dotyczących zdrowia, dla celów aktualnych oraz przyszłych rekrutacji.

TAK NIE

Zgoda na marketing email

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na przesyłanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu, informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

TAK NIE

Zgoda na marketing SMS/MMS

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na używanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego.

Twoja wiadomość została wysłana. Zamknij to powiadomienie.

Travel insurance Quote

Level of protection: $

Contact details:

Travel

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Car insurance Quote

Contact details:

Your car:

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Life insurance Quote

Level of protection: $

Contact details:

Have you used tobacco or nicotine products in the last 12 months?

Yes, I have No, I have not
Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

House insurance Quote

Your house:

Contact details:

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Poradnik kulturalny

Tradycyjne dania kuchni niemieckiej


 

Nam, Polakom, kuchnia niemiecka szczególnie kojarzy się z kiełbasami i gulaszami. Jest w tym wiele prawdy, ponieważ nasi zachodni sąsiedzi gustują w potrawach mięsnych i ziemniaczanych. Ich talerze nie mogą obyć się bez solidnej porcji wieprzowiny lub wołowiny. Wiele jednak zależy od konkretnego landu, ponieważ każdy z regionów może mieć co innego do zaoferowania. I tak na przykład na zachodzie Niemiec możemy dostrzec wpływy francuskie – dania są lekkie i bogate w warzywa. Z kolei na południu kraju zjemy tłusto i dostaniemy duże porcje mięsa, a na północy owoce morza. W Berlinie natomiast możemy zauważyć tendencje wegetariańskie. Istnieje wiele potraw, które są unikatowe i definiują specyfikę kuchni niemieckiej, tak jak u nas schabowy, czy bigos.

Czytaj więcej

Niemieckie kino


 

Niemcy to kraj bardzo aktywny, jeśli chodzi o produkcje i tworzenie kina. Szczególnie charakterystycznym gatunkiem filmów, jaki produkowany jest w Niemczech są filmy katastroficzne. Poniżej prezentujemy listę filmów, które na pewno wzbudzą Wasze zainteresowanie, wywołają uśmiech na ustach, rozbawią do łez, czy wzruszą.

Czytaj więcej

Niemiecki hymn narodowy


 

Niemiecki hymn narodowy jest powszechnie nazywany jako „Das Deutschlandlied”, czyli „Pieśń Niemiec”, lub potocznie „Das Lied der Deutschen” – „Pieśń Niemców”.

Czytaj więcej

Najpopularniejsze niemieckie muzea


 

Niemcy to kraj bogaty kulturowo. Dużą uwagę przywiązuje się u nich do historii i tradycji. W związku z tym istnieje tam wiele placówek, które pokazują zasobność tego kraju. Będąc w Niemczech trzeba obowiązkowo odwiedzić najpopularniejsze tam muzea, więc nie traktujmy zwiedzenia ich jako opcji wycieczki w czasie niepogody. Poniżej przedstawiamy kilka atrakcyjnych propozycji, które warto mieć na uwadze podczas odwiedzin u naszych sąsiadów.

Czytaj więcej

Uczelnie wyższe w Niemczech


 

Najlepsza niemiecka uczelnia to Uniwersytet Ruprechta-Karola w Heidelbergu, zajmujący 46. miejsce na świecie w rankingu CWUR z tego roku. Następne miejsca należą do Uniwersytetu Technicznego i Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium. Łącznie z Niemczech funkcjonuje 423 uczelni, z czego większość to uczelnie techniczne, a 106 to uniwersytety. Nauka uniwersytecka trwa zazwyczaj od 8 do 10 semestrów.

Czytaj więcej

Obchody Roku Bauhausu w Niemczech


 

Rok 2019 to w Niemczech okazja do świętowania jubileuszu 100-lecia założenia Bauhausu. Bauhaus to niemiecka uczelnia artystyczno-rzemieślnicza, którą utworzył Walter Gropius. Powstała w 1919 roku w Weimarze z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Od 1925 roku uczelnia działała w Dessau, a w latach 1932–1933 w Berlinie.

Czytaj więcej

Kobiety, które zmieniły Niemcy


 

W obecnych czasach dużo rzadziej, niż kiedyś, można spotkać się z dominacją mężczyzn nad kobietami w różnych dziedzinach życia społecznego. Nie do pomyślenia jest fakt, że mogłoby nie istnieć równouprawnienie – polityczne, kulturowe i społeczne. Niestety jeszcze 20 lat taka sytuacja miała miejsce w wielu krajach Europy i na świecie. Na kartach niemieckiej historii, podobnie jak i polskiej, zapisało się wiele kobiet, które swoją postawą i działalnością stały się wzorem do naśladowania dla innych. Niektóre z nich miały wpływ nie tylko na małe grupy społeczne, ale również na polityków i wielkich dyktatorów. W naszym artykule przedstawiamy kobiety, które niejako zmieniły Niemcy.

Czytaj więcej

Prasa niemiecka


 

Mimo coraz większej ilości publikacji internetowych z dziedziny prasy, dostępnych na urządzeniach mobilnych takich jak telefony, czy laptopy, wiele czasopism i gazet codziennych produkowanych jest nadal w wersji papierowej. Niemcy natomiast są krajem w którym po gazetę papierowa, codziennie sięga ok 70% społeczeństwa.  Ciekawostką jest fakt, że w każdej większej miejscowości – tzn. powyżej około 10 tys. mieszkańców, pisze się własne dodatki prasowe do obecnych w danych regionie gazet regionalnych.

Czytaj więcej

Co ogląda się w Niemczech w telewizji?


 

Mając na zleceniu dostęp do telewizji możemy w wolnym czasie skorzystać z tej formy relaksu. Biegła znajomość języka nie jest tutaj przeszkodą. Niemiecka telewizja dostarcza swoim odbiorcom szereg różnorodnych programów, dzięki czemu zawsze będziemy mogli wybrać coś dla siebie. Oczywiście dla lepszego zrozumienia treści z filmów i seriali potrzebna jest dobra znajomość języka niemieckiego, a jeśli nie jesteśmy jeszcze na takim poziomie warto to potraktować jako praktykę do nauki tego języka.

Czytaj więcej

Wyjście do kina i teatru w Niemczech


 

W Niemczech istnieje bogata oferta placówek kulturalno – rozrywkowych, z których mogą korzystać zarówno miejscowi jak i turyści. Bilety do kina lub na przedstawienia teatralne można zakupić na miejscu w kasach biletowych lub przez internet.

Czytaj więcej

Niemieckie książki, które zdobyły popularność na świecie


 

Niemiecka literatura jest znana na całym świecie. Większość z nas kojarzy na pewno Braci Grimm czy Goethego. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych pozycji, które powinien znać każdy miłośnik książek. Utwory pochodzą oczywiście od niemieckich autorów i są zróżnicowane gatunkowo. Zachęcamy do zapoznania się z lekturami, każdą z nich bez problemu można nabyć w polskiej wersji.

Czytaj więcej

Innowacyjne Niemcy


 

Według światowego forum ekonomicznego (WEF), Niemcy są najbardziej innowacyjnym krajem. Swoim rozwojem technologicznym wyprzedzają nawet USA.

Czytaj więcej

Plaże i wyspy w Niemczech, które warto odwiedzić


 

Jadąc do naszych zachodnich sąsiadów do pracy można skorzystać z ich dóbr naturalnych w ramach relaksu, czasu wolnego lub po prostu odpoczynku po odbytym zleceniu. Niemcy, w północnej części swojego kraju, mają dostęp do naszego morza – Bałtyku, ale w większym stopniu korzystają z uroków Morza Północnego (Nordsee). To właśnie nad nim niemiecka linia brzegowa jest najdłuższa. Istnieje tam wiele pięknych i urokliwych plaż, które warto odwiedzić. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych propozycji.

Czytaj więcej

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne Niemców


 

Okres od początku czerwca do połowy września to w Niemczech czas urlopów, związany z zakończeniem roku szkolnego w poszczególnych Landach. Jeśli myślicie, że nasi zagraniczni sąsiedzi wybierają jedynie gorące plaże nad przezroczystym morzem, to jesteście w nie lada błędzie.

Czytaj więcej

Fronleichnam – Czyli uroczystość Bożego Ciała w Niemczech


 

W Niemczech, podobnie jak w Polsce w uroczystość Bożego Ciała to dzień święty, wolny od wszelkich prac. Dla Niemców Fronleichnam, a więc Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to bardzo ważne święto, o długich tradycjach, które zapisały się w kulturze tego kraju. Na ulicach miast i wsi organizowane są nabożeństwa i procesje kościelne. To co jednak wyróżnia niemieckie Boże Ciało, to wyjątkowe procesje wodne.

Czytaj więcej

Najbardziej zasłużeni niemieccy pisarze


 

Wśród osób reprezentujących kulturę danego kraju jednymi z najbardziej szanowanych są pisarze. Ludzie, którzy poprzez swoje dzieła niejako tworzą kulturę swojego Państwa, opisując ludzi, zjawiska, wydarzenia, których są lub byli świadkami. Dzisiaj, chcielibyśmy przedstawić Wam listę najbardziej zasłużonych pisarzy w historii literatury niemieckiej. Warto, abyście wyjeżdżając do pracy za zachodnią granicę znali ich nazwiska.

Czytaj więcej

Szeroka oferta turystyczna Niemiec


 

Niemcy to kraj słynący z wielu atrakcji turystycznych. Ludzie z całej Europy bardzo chętnie odwiedzają tereny naszych zachodnich sąsiadów. Będąc Opiekunem osób starszych, który pracuje w tych rejonach, warto znać najbardziej popularne miejsca turystyczne Niemiec, aby w wolnej chwili skorzystać z szerokiej oferty jaką oferuje ten kraj.

Czytaj więcej

Najbardziej popularne filmy niemieckie


 

Będąca na zleceniu Opiekunka lub Opiekun, mają w ciągu dnia zazwyczaj kilka godzin czasu wolnego. Spędzić te chwile można w różnoraki sposób – wychodząc na spacer, na zakupy, czytając książkę, oglądając TV, lub po prostu odpoczywając w fotelu z kawą. Dziś chcemy podpowiedzieć kilka ciekawych tytułów filmów, które są niemieckim produkcjami i cieszą się dobrą rekomendacją wśród krytyków filmowych i kinomanów. Na naszej liście znajdziecie takie gatunki jak dramat, komedię, romans, czy western. Miłego oglądania!

Czytaj więcej

Najważniejsze religie Niemiec


 

W skład szeroko rozumianej kultury i tradycji każdego Państwa, niewątpliwie wchodzą wyznania religijne, które są praktykowane w danym kraju. Religia jest jednym z najważniejszych wyróżników każdego narodu. W dzisiejszym tekście przedstawiamy główne wyznania religijne w Niemczech i pokażemy jak dużą rolę w wielu istotnych kwestiach dla Państwa niemieckiego odgrywa Kościół.

Czytaj więcej

Niemcy na co dzień


 

Niemcy to naród, który posiada unikalne cechy charakteru, po których łatwo możemy rozpoznać, że to własnie z nimi mamy do czynienia. W poniższym artykule zaprezentujemy typowe zwyczaje i zachowania naszych zachodnich sąsiadów, które są dla nich charakterystyczne.

Czytaj więcej

Kulturowe różnice w Polsce i Niemczech


 

Nie od dziś wiadomo, że każdy kraj ma inne obyczaje kulturowe związane najczęściej z tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Naruszenie przyjętych norm zachowań, powoduje zazwyczaj negatywną reakcję ze strony grupy społecznej np. rodziny, znajomych czy mieszkańców danej społeczności. Życie i przebywanie w Niemczech wiąże się nie tylko z poznawaniem obcego języka ale również odmiennej kultury. Między Polską i naszymi zachodnimi sąsiadami można zauważyć wiele różnic kulturowych, które mogą stać na przeszkodzie we wzajemnym komunikowaniu. Nie należy się jednak zrażać. Trzeba uważnie słuchać i obserwować. Uczyć się siebie nawzajem. Poniżej przedstawiamy tradycje i obyczaje, które są odmienne w naszych krajach.

Czytaj więcej

Zwyczaje obchodzenia Wielkanocy w Niemczech


 

Wielkanoc to najważniejsze święto religijne dla chrześcijan – zarówno w Polsce jak i w Niemczech.

Wyjeżdżając na zlecenie, warto znać zwyczaje, jakie obowiązują u naszych zachodnich sąsiadów w tym świątecznym czasie.

Czytaj więcej

Nieocenione korzyści czytania książek


 

Wyniki czytelnictwa wśród Polaków w ostatnich latach nie napawają dumą. Jak pokazują badania, które regularnie przeprowadza Biblioteka Narodowa, utrzymujemy się na poziomie około 20% przeczytanych książek w ciągu całego roku. Jest to bardzo słaby wynik zwłaszcza, że w większości krajów europejskich ten wskaźnik przekracza 50%. To naprawdę wielka strata, bo książki dają nam o wiele więcej niż może nam się wydawać. Postarajmy się znaleźć kilka najważniejszych powodów, dlaczego mimo wszystko warto czytać jak najwięcej książek.

Czytaj więcej

Niemcy – kraj wielu kulturowych możliwości


 

W panującej opinii często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że Niemcy to kraj gościnności, idealny dla turystów i osób tam pracujących. Wynika to m.in. z szerokiej oferty możliwości kulturowych, jakie oferują nasi zachodni sąsiedzi. Wyjeżdżając do Niemiec nie tylko dobrze zarobimy, ale też będziemy mieli okazję odwiedzić ciekawe miejsca związane z szeroką pojętą kulturą. Nie brakuje kin i teatrów, oferujących ciekawe spektakle, które na długo pozostają w pamięci widzów. Z kolei organizowane przez polską Polonię wydarzenia i imprezy są świetną okazją do nawiązywania kontaktów między sobą.

Czytaj więcej

Praca w branży opiekuńczej

Skontaktuj się
z nami

Dowiedz się więcej
o najnowszych ofertach
pracy.