Wypełnij formularz
i zarabiaj w Euro!

TAK NIE

**Zgoda rekrutacyjna

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu („SO”) moich danych osobowych wskazanych w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym, w tym danych dotyczących zdrowia, dla celów aktualnych oraz przyszłych rekrutacji.

TAK NIE

Zgoda na marketing email

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na przesyłanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu, informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

TAK NIE

Zgoda na marketing SMS/MMS

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na używanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego.

Twoja wiadomość została wysłana. Zamknij to powiadomienie.

Travel insurance Quote

Level of protection: $

Contact details:

Travel

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Car insurance Quote

Contact details:

Your car:

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Life insurance Quote

Level of protection: $

Contact details:

Have you used tobacco or nicotine products in the last 12 months?

Yes, I have No, I have not
Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

House insurance Quote

Your house:

Contact details:

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

PIT za 2019 rok – Odpowiedzi na najważniejsze pytania


 

Rozliczanie podatku za 2019 rok to temat, który jest obecnie jednym z głównych tematów dla większości z nas. W dzisiejszym tekście postanowiliśmy nieco Wam pomóc w tej kwestii i zebraliśmy zestaw najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi związanych z tym tematem. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nimi.

Nie pracowałam w 2019 r. a otrzymałam PIT-11 dlaczego?

Jeśli ktoś pracował do końca grudnia 2018, wynagrodzenie za ten miesiąc najprawdopodobniej wypłacone było w styczniu 2019 roku, więc jest to przychód 2019 r. i dlatego pracodawca wystawił PIT-11 za rok 2019.

Mam błędne dane identyfikacyjne w PIT-11 (imię, nazwisko, PESEL lub data urodzenia).

PIT-11 wystawiany jest na podstawie informacji posiadanych przez pracodawcę. Zawsze może zdarzyć się błąd przy wprowadzaniu danych do systemów pracodawcy, ale też np. nazwisko może się zmienić. Konieczne jest więc niezwłoczne wysłanie prawidłowych danych (jeśli jest to faktycznie błąd) lub informacji o aktualizacji danych – z podaniem tych właściwych do pracodawcy, od którego przyszedł PIT-11. Pracodawca na podstawie otrzymanych danych wystawi korektę druku.

Na PIT-11 nie zgadza mi się adres zamieszkania.

Częste problemy powstają przy podawaniu adresu – czasem jesteśmy pytani o adres zamieszkania, czasem o zameldowanie. Najważniejsze, że korekta PIT-11 nie będzie potrzebna, gdyż adres zamieszkania nie jest weryfikowany przez Urząd. Urząd weryfikuje podatnika po numerze PESEL lub NIP oraz nazwisku i imieniu. Jeśli te dane się zgadzają, nie będzie problemu.

W PIT-11 mam podany błędny Urząd Skarbowy.

To też nie jest problem i nie jest potrzebna korekta druku PIT-11. Urzędy między sobą przekażą PIT-11 do właściwej terytorialnie jednostki.

Do kiedy muszę się rozliczyć z PIT-11?

Do 30-04-2020 r.

Dostałam 2 pity-11 z różnych firm, czy muszę się rozliczyć z tych 2 pit-ów?

Tak, jeżeli ktoś otrzymał pity-11 z kilku firm, bo w kilku firmach w danym roku miał zawarte umowy i otrzymał wynagrodzenie, musi się rozliczyć z  nich wszystkich.

Mam rentę lub emeryturę z ZUS i dostałam PIT z Urzędu oraz PIT za wykonaną pracę. Czy mam je oba rozliczyć?

Tak.

Czy pracodawca może przysłać PIT-11 w formie elektronicznej?

Ustawa o PIT mówi jedynie o terminie przesyłania i o ściśle określonym wzorze informacji PIT-11. Nie reguluje natomiast zasad przekazywania informacji podatnikom. Dopuszcza się zatem zarówno doręczanie ich pocztą, jak i wysyłkę elektroniczną. Najczęściej pracodawcy w umowach wskazują sposób doręczania dokumentu.

Nie mogę otworzyć maila z PIT-11…

Ponieważ dane w PIT-11 są poufne, każdy pracodawca powinien zabezpieczyć w jakiś sposób plik. Należy uważnie przeczytać treść maila albo komunikaty, które wyskakują po próbie otwarcia załącznika! Możliwości jest dużo – może to być kod dosyłany osobnym mailem, SMSem, może to być np. numer PESEL albo jeszcze coś innego.

Dostałam PIT-11 mailem, a nie mam drukarki i nie mam jak wydrukować.

Nie ma obowiązku przechowywania wersji papierowej. Ważne jest, aby plik przechować przez 5 lat.

Do kiedy pracodawca musi wysłać PIT-11?

Firmy muszą wysłać pracownikowi PIT-11 za 2019 rok do 29.02.2020.

Czy otrzymany od pracodawcy PIT-11 jest już rozliczony?

Nie. Z pitu-11 trzeba się rozliczyć samodzielnie.

Czy pracodawca może mnie rozliczyć?

Nie. Każdy musi rozliczyć się indywidualnie. Istnieje możliwość dokonania rozliczenia przez Urząd Skarbowy (po szczegółowe informacje należy się zwrócić do właściwego urzędu skarbowego). Można też zlecić rozliczenie do biura rachunkowego.

Czy PIT-11 przekazuję do Urzędu?

Do urzędu przekazać należy tylko i wyłącznie rozliczenie podatkowe (najczęściej jest to druk PIT-37). PIT-11 należy zachować dla siebie i nie wyrzucać przez 5 lat.

Co jeżeli rozliczyłem się z 2 pitów-11 a powinienem z 3 ?

Należy jak najszybciej dokonać korekty złożonego zeznania, doliczyć pominięte przychody z PIT-11 i niezwłocznie złożyć poprawki w Urzędzie.

 

Jeżeli będziecie mieli dodatkowe pytania dotyczące PIT-11 z Secawo, prosimy napisać do nas wiadomość prywatną, w której wymienicie swoje imię i nazwisko oraz podacie numer telefonu. Wiadomość należy przesłać na adres: [email protected]. Nasz dział personalny skontaktuje się z Wami i odpowie na wszystkie pytania.


 

Praca w branży opiekuńczej

Skontaktuj się
z nami

Dowiedz się więcej
o najnowszych ofertach
pracy.