Wypełnij formularz
i zarabiaj w Euro!

TAK NIE

**Zgoda rekrutacyjna

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu („SO”) moich danych osobowych wskazanych w wypełnionym przeze mnie formularzu internetowym, w tym danych dotyczących zdrowia, dla celów aktualnych oraz przyszłych rekrutacji.

TAK NIE

Zgoda na marketing email

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na przesyłanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu, informacji handlowej za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

TAK NIE

Zgoda na marketing SMS/MMS

zobacz więcej >> Wyrażam zgodę na używanie przez SO Sp. z o. o. z siedzibą we Wrocławiu, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego.

Twoja wiadomość została wysłana. Zamknij to powiadomienie.

Travel insurance Quote

Level of protection: $

Contact details:

Travel

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Car insurance Quote

Contact details:

Your car:

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Life insurance Quote

Level of protection: $

Contact details:

Have you used tobacco or nicotine products in the last 12 months?

Yes, I have No, I have not
Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

House insurance Quote

Your house:

Contact details:

Your Quote Form has been sent successfully. Close this notice.

Czy zmieniając obywatelstwo, tracimy prawo do emerytury w Polsce?


 
Duża część Opiekunów, którzy od wielu lat mieszkają i pracują w Niemczech w pewnym momencie decyduje się na zmianę obywatelstwa. Podstawowym pytaniem, które sobie zadają, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o zmianie, jest pytanie o ważność polskiej emerytury w przypadku, gdy już nabędą obywatelstwo innego kraju. Postarajmy się w kilku punktach odpowiedzieć na te pytania.

Emerytura a posiadane obywatelstwo

Podstawową zasadą, która została wyrażona w art. 3 ust 1 o obywatelstwie polskim jest fakt, iż obywatel polski posiadający równocześnie obywatelstwo innego państwa (np. niemieckiego) ma wobec kraju rodzinnego takie same prawa i obowiązki jak osoba posiadająca wyłącznie obywatelstwo polskie.

Zgodnie z przepisami, jakie mamy w naszym kraju, sam fakt posiadania drugiego obywatelstwa nie może pozbawić nas praw, jakie nabyliśmy będąc wcześniej tylko obywatelami Polski. Jedną z najważniejszych informacji w tym temacie jest fakt, iż emerytura wcale nie jest uzależniona od posiadanego obywatelstwa, ale od ubezpieczenia, jakie nam przysługuje przez określony okres czasu. Polskie emerytury wypłacane są przez ZUS tylko i wyłącznie za okresy ubezpieczenia osiągnięte na terytorium Polski.

Pobieranie dwóch emerytur na raz

Powyższe informacje sprawiają również, że osoby, które posiadają wymagane okresy ubezpieczenia, jakie osiągnęły w dwóch krajach, mogą bez problemu pobierać emeryturę z każdego z tych państw. Oczywiście należy spełniać podstawowe warunki nabycia świadczenia emerytalnego według przepisów danego państwa.

Ile możemy zatem dostać?

Z informacji udzielanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, możemy dowiedzieć się, że w przypadku emerytur przyznawanych zgodnie z umowami międzynarodowymi podwyższenia dokonywane są tak, aby suma emerytury polskiej i zagranicznej nie była niższa od minimalnej polskiej emerytury.

Podsumowując, jeżeli spełniamy wszystkie warunki mówiące o pobieraniu świadczeń emerytalnych, fakt iż zmienimy obywatelstwo nie pozbawi nas tego przywileju. To dobra informacja dla wszystkich Opiekunów, którzy chcieliby nabyć również obywatelstwo niemieckie.


 

Praca w branży opiekuńczej

Skontaktuj się
z nami

Dowiedz się więcej
o najnowszych ofertach
pracy.